Vivat Viva Magenta

Jasnoczerwony, malinowy, wiśniowy, karmazynowy róż. Wszystkie te określenia słusznie opisują kolor roku 2023 o oznaczeniu Viva Magenta 18-1750. W niepewnych czasach kolor ten powinien dodać nam tego, co każdy z nas ceni najbardziej: odwagi!

 vivat-viva-magenta_09012023_01

Viva Magenta czerpie inspirację z natury. Nawiązuje do karminu, jednego z najrzadszych barwników na świecie, który znany jest od czasów prekolumbijskiej Ameryki Południowej, gdzie produkowany jest przez samice maleńkiego robaczka. To właśnie stamtąd karmin rozprzestrzenił się po świecie. Obecnie wykorzystywany jest głównie w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Jednak ze względu na jego wysoką cenę, często stosuje się zamienniki.

CO BUDZI W NAS NOWY KOLOR?

vivat-viva-magenta_09012023_02

Dla nas dużo ważniejsze jest psychologiczne znaczenie żywego koloru Viva Magenta. Wyrazisty odcień powinien budzić w człowieku siłę, nie tylko zewnętrzną, ale i wewnętrzną. Jednak nie należy mylić tego efektu z agresywnością, ponieważ jest on raczej subiektywny. Kolor odwagi, optymizmu i radości wyraża wszystko to, do czego dobrze jest się w tym roku dostroić. Po trudnych latach pandemii i przy obecnych kryzysach kolor ten daje nam ważną motywację do dalszego działania. Z odwagą, nadzieją i tak potrzebną siłą.

GDZIE GO ZNALEŹĆ I JAK Z NIM PRACOWAĆ?

W dzisiejszych czasach Viva Magenta pojawia się już w projektach projektantów wnętrz i mody, w kosmetykach, ale także w elektronice. Wiele światowych marek współpracuje z Pantone, specjalistą od systemów kolorystycznych, odpowiedzialnym za nagrody dla koloru roku. Dzięki temu mogą przygotować się z wyprzedzeniem i zaoferować klientom produkty w kolorze roku praktycznie od razu po jego ogłoszeniu. Dotyczy to między innymi pierwotnie amerykańskiej firmy Motorola, która jako jedna z pierwszych zaoferowała smartfony w modnym kolorze roku 2023.

vivat-viva-magenta_09012023_04

Kolor Viva Magenta również można znaleźć w naszych projektach. Karmazynowy różowy dywanik Grund rozjaśni każde pomieszczenie w Twoim domu. Projektanci wnętrz zalecają jednak umiar. Sam kolor jest bardzo efektowny, dlatego idealnie nadaje się do dodatków, takich jak dywaniki. Bardzo dobrze sprawdzi się w połączeniu z bielą, jasną szarością, kremem czy niektórymi odcieniami drewna. Buntownicze zestawienia uzyskamy, jeśli towarzyszyć mu będzie szmaragdowa zieleń lub granat.

vivat-viva-magenta_09012023_03

Zatem Vivat Viva Magenta, czyli niech żyje... życie, na które każdy z nas zasługuje.