Kwiaty przeciwko sceptycyzmowi wieńczą czeską prezydencję w UE w Brukseli

Mladé Buky, 14 września 2022: Galeria Narodowa zwróciła się do rodzinnej firmy GRUND z propozycją współpracy czego efektem było uszycie w rekordowym czasie u podnóża Karkonoszy dwunastu wyjątkowych pod wieloma względami dywanów, które zastąpią dwanaście gwiazd na fladze Unii Europejskiej. Symbolizują one jedność, szacunek i wzgląd na innych, inspiracja naturą. Ozdobią one wejście do atrium Rady Unii Europejskiej w Brukseli. Przedstawiamy Unię Kwiatową.

FLOWER_UNION_155

Zioła lecznicze, które zainspirowały młodych czeskich artystów i stały się elementem wspierającym czeską prezydencję w UE, zmaterializowały się w postaci dwunastu dywaników w rodzinnej firmie włókienniczej w miejscowości Mladé Buky. Kwiaty nawiązują do piękna, różnorodności i wzajemnego powiązania przyrody, w czym autorzy widzą paralelę z ideami Unii Europejskiej i współpracy między krajami UE.

A dlaczego zioła lecznicze? To zwrócenie się ku opiece, ochronie zdrowia i nowemu zielonemu ładowi.

W Brukseli kwiaty układają się w wyimaginowany wieniec. Splatają one ze sobą więcej niż ważną dziś ideę jedności, wzajemnych powiązań i wspólnoty. Istnieje również związek z mottem UE: "Zjednoczeni w różnorodności". Autorzy czerpali jednak także inspirację z pomysłów prezydenta Václava Havla, którego ukochany Hrádeček, nawiasem mówiąc, znajduje się w niewielkiej odległości od rodzinnej fabryki Grund.

Václav Havel powiedział w 1986 roku, podczas przemówienia akceptującego Nagrodę Erazma z Rotterdamu, "Europejczycy mogą rozwijać swoją wizję tylko wtedy, gdy są zjednoczeni i motywowani wspólnie przez to, co nazwałbym świadomością europejską, czyli głębokim poczuciem przynależności... Europa składa się w większości z małych narodów, których duchowe i polityczne historie splatają się tysiącem nici w jedną tkaninę..."

Pasma przędzy, z których z miłością tkane są dywany to jedność, która czyni Unię Europejską silniejszą.

Projekt graficzny jest autorstwa Jana Broža. Stylizacja inspirowana była starodrukami i atlasami przyrodniczymi. Niebieski kolor flagi został celowo zastąpiony zielonym jako odwołanie do polityki ekologicznej. Wybór padł na GRUND z uwagi na fakt, że ekologia jest mocno zakorzeniona w filozofii firmy. Wybór lokalnych surowców czy wykorzystanie ekologicznych źródeł energii to tylko niektóre z filarów, na których firma buduje swoją produkcję.

1656073773343

Ciekawostki dotyczące produkcji

Kwiaty mają niesamowitą średnicę 4,5 metra i składają się z dwóch części. Rodzinna firma GRUND szyje dywany "od A do Z". Pierwszym etapem produkcji było więc przygotowanie przędzy, które trwało 2,5 tygodnia. Ostatecznie wykorzystano 120 kg materiału. Przygotowanie danych technicznych trwało tydzień po tym, jak projektanci uzgodnili brief ze swoimi współpracownikami. Samo szycie, łącznie z bezpieczną warstwą antypoślizgową, trwało siedem dni, a w proces produkcji zaangażowane były cztery szwaczki z pracowni krawieckiej. Dużym wyzwaniem dla wykwalifikowanych szwaczek były misterne detale kwiatów. Praca z nimi wymagała precyzji, zwłaszcza przy obszyciu.

FLOWER_UNION_100_web

Dwanaście kwiatów, które przywołują na myśl dwanaście gwiazd na fladze Unii Europejskiej przedstawia różne wzory. Mimo to potrzebowaliśmy tylko trzech podstawowych kolorów - białego, żółtego i zielonego.

Po zakończeniu wystawy kwiaty zostaną przeniesione do Pałacu Targowego. GRUND udziela przedłużonej gwarancji na dywaniki domowe na okres 5 lat. Jesteśmy pewni, że wyjątkowy unijny wieniec z powodzeniem wytrzyma częste wizyty delegacji rządowych, choć ich członkowie raczej nie będą zmieniać obuwia na domowe pantofle.

 

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości można znaleźć

Kontakt dla mediów:

Eva Grund
PR Manager
Telefon: +420 778 474 877
E-mail: eva.grund@grund.cz ; pr@grund.cz

GRUND a.s. jest czeską firmą rodzinną, wiodącym dostawcą dywaników łazienkowych, które są produkowane we współpracy z najlepszymi światowymi projektantami i wysyłane z podnóża Karkonoszy na cały świat. W szerokim portfolio produktów znajdują się modele, spośród których może wybierać nawet najbardziej wymagający klient. Designerskie dodatki z kolekcji GRUND wykonane z bawełny organicznej od światowej sławy projektantów Karima Rashida, Luigi Colani, Osmany Laffita, z magicznej kolekcji Mandala czy z zabawnej kolekcji Young and Kids można kupić nie tylko do łazienki, ale także do sypialni czy pokoju dziecięcego. GRUND oferuje swoim klientom nie tylko światowej klasy design, ale również najnowsze technologie, które sprawią, że produkty tej czeskiej firmy staną się dodatkiem do Twojego domu, który pokochasz.

Rodzinna firma GRUND, której pierwsze dywaniki łazienkowe uszył Jiří Grund st. w sypialni swojej babci tuż po rewolucji, zasłużenie ugruntowała swoje uprzywilejowane miejsce na rynku europejskim i światowym. Jako jeden z niewielu europejskich producentów nie wycofuje się z wymagań dotyczących jakości oraz nowoczesnego i ponadczasowego wzornictwa.

GRUND. Dom z nutką designu.